"Enter"a basıp içeriğe geçin

Amaç ve Kapsam

Amaç

Sağlık Bilimleri Öğrenci Dergisi (Health Sciences Student Journal), farklı disiplinlerde eğitim gören ve sağlık bilimleri alanında çalışma yapan öğrencilere, yaptıkları çalışmaları akademik bir platformla buluşturma imkânı sağlamaktır. Öğrencilerin ilerleyen akademik kariyerlerine daha fazla katkı sağlaması amacıyla 2021 yılında yayın hayatına başlayan hakemli ve elektronik olarak yayınlanan akademik bir dergidir.

Kapsam

Health Sciences Student Journal (HSSJ), sağlık bilimleri ve tıp alanına katkı sağlama konusunda istekli olan bireylerin hazırladığı özgün, derleme ve araştırma çalışmalarına yer veren bir elektronik dergidir.

Dergide yer alan çalışmalarda Lisans/Lisansüstü öğrencilerden en az birinin ilk üç isim içerisinde yer alması istenmektedir. Ayrıca çalışmada yer alan öğrencilerin bu durumlarını belgelendirmeleri talep edilmektedir. Makalelerde Lisans/Lisansüstü öğrencilerin yanı sıra diğer araştırmacıların da katkı sağlaması ve çalışmalara dâhil olması imkânı sunulmaktadır. 

Dergide sağlık alanıyla ilgili olarak sosyal bilimler kapsamında yapılan çalışmaları da yayın imkânı sunmaktadır.

Dergi bağımsız ve tarafsız hakemli yayıncılık ilkelerine dayanmaktadır. Yalnızca başka bir yerde yayınlanmak üzere inceleme altında olmayan, yayınlanmamış makalelere yer verilmektedir. Derginin yayın dili Türkçe ve İngilizcedir. Ancak alana katkı sağlayacağı düşünülen farklı dillerde yazılmış eserler editör onayından geçtikten sonra yayına kabul edilmektedir. Yayınlanacak materyalin bilimsel içeriğinden yazarlar sorumludur. HSSJ, makalenin dayandığı araştırma materyallerini isteme hakkını saklı tutar.

Sağlık Bilimleri ve Tıp Öğrencileri Dergisi yılda 3 defa elektronik olarak yayınlanmaktadır. Gerek görülmesi halinde özel sayılara da yer verilmektedir.

Kabul Edilen Alanlar

Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Mühendislik.